İlçemiz Karaadilli kasabasında yapılan birinci üretim Ot Tipi Yem Şalgamı başarıya ulaştı, düzenlenen tarla günü ile çiftçilere tanıtımı yapıldı.

 

          2011 yılı üretim sezonu için toprak hazırlığı yapılarak, 2010 yılı Ağustos ayının son haftası ile Eylül ayının ilk haftasında güzlük olarak Ot Tipi Yem Şalgamı ekimi yapılmış, Mayıs ayında hasat olgunluğuna geldiği gözlenmiştir. Sulanabilir alanlarda üretimi yapılan Ot tipi Yem Şalgamı %18-22 arasında protein içerdiğinden yoncadan üstün olmasıyla beraber, fiğden ve korungadan da en az iki kat verimlidir. Ot tipi yem şalgamı hem taze olarak hayvanlara yedirilebilmekte hem de silajı yapılabilmektedir. Ayrıca bitkinin tohum tutması beklenerek, yemeklik yağ elde edilebilmekte veya biodizel üretimi amacıyla da kullanılabilmektedir. Ot tipi Yem Şalgamı, çiçeklerinde fazla miktarda nektar olduğu için arıcıların tercih ettiği bir bitkidir. Yetişme süresi 7 – 8 ay sürmektedir. Verim 10-10,5  ton/dekar seviyelerindedir.


          Silaj olarak hasadı yapılacak olan tarlaya Ot Tipi Yem Şalgamından sonra 2.ürün olarak yöre ekonomimiz açısından önemli olan patates, mısır gibi ürünlerin ekilmesi gerçekleşmektedir.