İlçemiz Ağzıkara Köyünde Bordo Bulamacı hazırlanması hakkında metod demonstrasyonu yapıldı.

Bordo Bulamacı Nedir?

Bordo bulamacı çok sayıda fungal ve bakteriyel hastalıklara karşı kullanılabilen bir tarım ilacıdır. Özellikle sonbaharda (yaprakların ¾’ü yada tamamı döküldüğünde) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan önce) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında, ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanılmadan bazı bakteriyel hastalıklarla mücadelede tam başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Bordo bulamacı kullanıma hazır halde ilaç bayilerinde bulunabileceği gibi, bakır sülfat (göztaşı) ve kireç ile hazırlanıp kullanılması da mümkündür. Ancak hazır bordo bulamacı kullanılması halinde, kullanma dozunun önceden iyi bilinmesi gerekmektedir.

      Bordo bulamacının dozları,  kullanılacağı zamana göre değişmektedir. Meyve ağaçlarına sonbahar ve ilkbaharda uygulanacak koruma amaçlı genel kullanım dozları %3, %2 ve %1’liktir.

 

HAZIRLANMASI:

 

           Elma ve armut kara lekesi, armutlarda memeli pas, yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı, monilya, eriklerde cep hastalığı, kayısı ağaçlarında sürgün ve dal yanıklığı, kayısılarda yaprak delen, sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kanser ve zamklanma, kiraz dal yanıklığı , şeftali yaprak kıvırcıklığı, şeftalide yaprak delen, meyve ağaçlarında armıllarıa kök çürüklüğü, bağlarda ölü kol, bağ antraknozu, bağ mildiyösü hastalıklarına karşı kullanılabilmektedir.Bu hastalıkların sigorta ilacıdır.

          Bordo bulamacının etkili olan kısmı Göztaşıdır. Kirecin işlevi ise göztaşı içindeki bakırın yakıcılığını gidermek ve bitkiye daha iyi yapışmasını sağlamaktır.

                       

Bordo Bulamacı Dozları ve Kullanılacak Malzemeler :

                                                               

                      Sönmüş Kireç Kullanılacak ise;                                          Sönmemiş Kireç Kullanılacak ise;              

         100 Litrelik su için

Bordo Bulamacı

Dozu(%)

Göztaşı     (gr )

Sönmüş

Kireç(gr )

0,5

500

500

1

1000

1000

2

2000

2000

3

3000

3000

4

4000

4000

         100 Litrelik su için

Bordo Bulamacı

Dozu(%)

Göztaşı     (gr )

Sönmemiş

Kireç(gr )

0,5

500

250

1

1000

500

2

2000

1000

3

3000

1500

4

4000

2000

Yapılışı :

Göztaşı ve sönmemiş kireç geceden ayrı ayrı kaplarda ıslatılır. İyi erimeleri için ara sıra karıştırılır. Bordo bulamacının tesiri azalacağından hazırlama aşamasında metal kap kullanılmaz. Eğer sönmüş kireç kullanılacak ise önceden ıslatmaya gerek yoktur.

            

100 lt. Plastik veya tahta kaba kireç konularak üzeri su ile 50 lt.’ye tamamlanır ve iyice karıştırılır. Göztaşı 50 lt.’lik küçük kaba alınır. Üzeri su ile 50 lt.’ye tamamlanır. Bu işlemlerden sonra küçük kaptaki göztaşı eriyiği büyük kaptaki kireç üzerine yavaş yavaş dökülüp tahta bir sopa ile sürekli karıştırılır. Hazırlanan bordo bulamacının istenilen kalitede olup olmadığını kontrol için, içerisine passız bir çivi daldırılıp 4–5 dakika tutulduktan sonra çıkarıp bakılır.  Çivi olduğu gibi çıkarsa iyi bir bordo bulamacı hazırlanmış demektir. Çivi üzerinde kırmızı bir renk değişikliği olmuş ise bir miktar kireç daha ilave edilir.

 

v     Hazırlanan bordo bulamacı açık mavi renkte olmalıdır.

v     İlaçlama aletine alınır iken, mutlaka süzülerek alınmalıdır. Çünkü bulamaçta çözülmeden kalan parçalar olabilir ve aletin memelerini tıkayabilir.

v     Hazırlanan bordo bulamacı aynı gün bitirilmelidir. Ertesi güne hiçbir tesiri kalmaz.

v     Zorunlu olarak ertesi güne kalacak ise 100 lt bordo bulamacının içine 200gr şeker veya  1lt yağlı süt karıştırılır.

v     Bordo bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılmamalıdır.